"rzeczy" są cięższe lub większe niż na ogół to bywa. Wtedy z pomocą przychodzi nam transport ponadgabarytowy. Możemy przeprowadzić go samodzielnie, choć w tym przypadku czeka nas trochę roboty, gdyż najpierw będziemy musieli załatwić kilka spraw, zanim w ogóle do niego przejdziemy.
Kluczowym aspektem w tym przypadku stanie się uzyskanie zezwolenia na transport ciężki. Bez niego nawet nie mamy co planować przewożenia cięższych ładunków. O zezwolenie postarajmy się więc jak najszybciej, przygotowując je w oparciu o internetowe poradniki, które podpowiedzą nam, jakie dokumenty powinniśmy dołączyć do swojego wniosku. Gdy już uzyskamy satysfakcjonującą nas odpowiedź, możemy pomału planować transport maszyn czy innych ładunków. A jeśli to zadanie okaże się dla nas niewykonalne, zawsze możemy zwrócić się po pomoc do firm specjalizujących się w tego rodzaju transporcie.
Transport ładunku ponadwymiarowego
W przemyśle ciężkim, tak jak w każdej innej branży, ważne jest dbanie o obsługę klienta. Szczególnie istotna jest kwestia dostawy zamówionego towaru. W przypadku ponadwymiarowych produktów potrzebny jest transport ponadgabarytowy. Jest to określenie na przewóz ładunku, którego masa i wielkość przekracza obowiązujące normy na drogach. W głównej mierze polega na dostosowaniu środka transportu do przewożonej rzeczy.
Transport maszyn jest jednym z elementów, który wymaga zaangażowania wielu osób. Producenci z przemysłu ciężkiego często sięgają po pomoc specjalistycznych firm transportowych. To one w dużej mierze zajmują się przygotowaniem, bezpiecznym przewozem oraz rozładunkiem powierzonego im towaru. Praca na tak wielu poziomach wiąże się z wysokim poziomem odpowiedzialności.
Przewóz produktów ponadgabarytowych nie jest prostym i łatwym zadaniem. Transport ciężki to praca w wymagających warunkach poparta obszerną wiedzą z zakresu logistyki oraz norm panujących na drogach krajowych i międzynarodowych.
Z uwagi na te przeszkody transport
Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach każdą sprawę da się załatwić w sposób szybki i prosty. Bardzo szybko przekonasz się jednak, że tak wcale nie jest, gdy zechcesz samodzielnie zaplanować jakikolwiek transport maszyn ciężkich, czyli tych, które przekraczają ogólnie dopuszczone normy dla przewożonych towarów. Ten typ transportu wymaga bowiem szczegółowego zaplanowania i perfekcyjnej organizacji. A czasami okazuje się, że jest wręcz niemożliwy. Kiedy zatem może się tak stać i co powinieneś zrobić w takim przypadku?
Transport ponadgabarytowy na ogół przeprowadzany jest drogą lądową i właśnie z tego powodu nierzadko staje się niemożliwy do wykonania. Dlaczego? Ponieważ gdy ustalisz już swoją trasę i później ją sprawdzisz, najprawdopodobniej okaże się, że natkniesz się na niej na liczne mosty, ronda, zbyt wysokie krawężniki oraz inne tego rodzaju problemy. Z uwagi na te przeszkody transport ciężki może okazać się nie tylko problematyczny, ale też bardzo kosztowny. Warto wtedy rozważyć inną opcję - np. transport wodny.
Jak zorganizować transport ponadgabarytowy?
Wielkie firmy produkujące elementy konstrukcyjne budynków czy mostów mają zawsze problemy z organizacją transportu. Najczęściej bowiem elementy, które produkują są na tyle duże, że nie spełniają norm transportowych dla ładunków standardowych. W takim przypadku należy zorganizować transport ponadgabarytowy. Jest to na pewno znacznie bardziej czasochłonne przedsięwzięcie. Wymaga ono zapewnienia odpowiedniego czasu przejazdu oraz kierowcy posiadającego odpowiednie uprawnienia. Znacznie łatwiej jest w przypadku maszyn rolniczych czy budowlanych, transport maszyn bowiem jest znacznie mniej wymagający. Najczęściej mieszczą się one ramach wymogów transportowych dla zwykłych naczep ciągników siodłowych. Przez to transport maszyn jest znacznie bardziej powszechny. Pojedyncze ładunki ponadgabarytowe transportowane są przeważnie nocą, co jest dodatkowym utrudnieniem ze względu organizacyjnego. Coraz więcej firm oferuje transport ciężki. Specjalizacja w tym zakresie jest bardzo dochodowa, ponieważ nie każdy przedsiębiorca ma w swoim zespole pracowników posiadających uprawnienia do takich ładunków.