tknięcia się na poziomie, ponieważ upadek z wysokości musi obejmować upadek z jednego poziomu na niższy poziom, ani nie obejmuje chodzenia po stałych schodach w budynku.
Prawo mówi, że drabiny mogą być używane do pracy na wysokości, gdy ocena ryzyka wykazała, że użycie sprzętu zapewniającego wyższy poziom ochrony przed upadkiem nie jest uzasadnione ze względu na niskie ryzyko i krótki czas użytkowania; lub istnieją istniejące funkcje w miejscu pracy, których nie można zmienić.
Krótki czas trwania nie jest czynnikiem decydującym o tym, czy działanie jest dopuszczalne, czy nie - powinieneś najpierw wziąć pod uwagę ryzyko. Jako wskazówkę, jeśli twoje zadanie wymagałoby przebywania na pochylonej drabinie lub drabinie schodkowej przez więcej niż 30 minut na raz, zaleca się rozważenie alternatywnego wyposażenia. Prace na wysokościach mogą okazać się niebezpieczne. Podnośnik to urządzenie, które sprawi, że taka praca będzie łatwiejsza. Natomiast zwyżka ma zarówno wady, jak i zalety.
Istnieją różne rodzaje podnośników: koszowe platformowe
W trakcie robót budowlanych nie sposób uniknąć prac na wysokościach. Czy przy budowie wieżowca, czy przy remoncie domku jednorodzinnego staniemy przed problemem prowadzenia prac w miejscach niedostępnych z poziomu gruntu czy stropu, ani z drabiny. Co wtedy? Rozwiązań jest wiele, co więc wybrać? Rusztowanie, zwyżka, dźwig?
Tradycyjnym, najprostszym i jeszcze niedawno najpopularniejszym sposobem prowadzenia prac na wysokościach były rusztowania. Łatwo dostępne, tanie w wynajmie. Jednak to rozwiązanie ma sporo wad. Przede wszystkim rusztowania są niezbyt mobilne. Poza tym najprostsze rusztowania warszawskie często nie spełniają wymagań BHP. Do montażu bardziej skomplikowanych i większych konstrukcji potrzebny jest projekt zatwierdzony przez uprawnionego specjalistę.
Świetnym narzędziem, aby przeprowadzać prace na wysokościach jest podnośnik. Istnieją różne rodzaje podnośników: koszowe, platformowe, nożycowe. Różnią się także dopuszczalną ładownością oraz zasięgiem. Jednak wybór na rynku jest tak szeroki, że nikt nie powinien mieć problemu z dobraniem odpowiedniego sprzętu do swoich potrzeb.
Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, prowadząc prace na wysokościach zawsze należy zadbać o bezpieczeństwo stosując odzież ochronną oraz konieczne zabezpieczenia, a także przeszkolić odpowiednio swoich pracowników.
Jak ułatwić prace na wysokościach?
Budowa domu, bloku czy budynku usługowego wiąże się z ciężką pracą na wysokościach. Czynności takie wykonywane są przez doświadczone ekipy budowlane posiadające odpowiednie certyfikaty i uprawnienia.
Jednak wszystkie prace na wysokościach wiążą się z wysokim ryzykiem wypadku. Dlatego też, nawet doświadczeni pracownicy firm budowlanych potrzebują wsparcia w postaci ciężkiego sprzętu. W takich wypadkach, niezbędnym okazuje się podnośnik, umożliwiający podniesienie budowlańca na odpowiednią wysokość budynku. Podnośnik działa automatycznie, nie wymagając od pozostałych pracowników firmy nakładu dodatkowych sił do jego uruchomienia. Zwyżka możliwa do osiągnięcia przez podnośnik sięga wysokości kilkuset metrów. W ten sposób, podnośnik można wykorzystać do budowy nawet kilkupiętrowego bloku. Dodatkowo, podnośnik zaopatrzony jest w barierki uniemożliwiające wypadnięcie pracownika z platformy. Takie rozwiązanie nie tylko wspomaga prace na wysokościach ale również usprawnia i przyspiesza ich wykonanie.
Podsumowując, prace na wysokościach są niezwykle ciężkim i trudnym doświadczeniem w życiu pracownika. Jednak, stosując odpowiednio zaprojektowane podnośniki, można zminimalizować ryzyko nieszczęśliwego wypadku.
To także jeden z ważniejszych elementów
W wielu dziedzinach przemysłu i usług pojawia się nieraz problem wykonania jakichś czynności na wysokości. W pierwszej chwili na myśl przychodzi drabina, ale nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Profesjonalne prace na wysokościach można natomiast doskonale wykonać na tzw. zwyżkach. Cóż to jest takiego? Najprościej mówiąc zwyżka to rodzaj platformy, która jest umieszczona na hydraulicznym ramieniu. Pozwala to podnieść pracowników na określoną wysokość, gdzie mogą oni bezpiecznie i precyzyjnie wykonać zaplanowane zadanie. Najczęściej platforma jest zabezpieczona specjalnymi barierkami, tworząc rodzaj kosza. To i specjalne uprzęże, które noszą pracownicy, sprawia, że są oni całkowicie bezpieczni. Podnośnik jest zwykle umieszczony na samochodzie, dzięki czemu jego przemieszczanie nie stanowi problemu. Nowoczesne podnośniki mają ciekawie rozwiązane panele sterujące. Można wszelkie czynności dotyczące przemieszczania zwyżki na wysokości wykonać z dołu, łącznie ze zmianą wysokości, na której znajduje się kosz. Podnośniki świetnie sprawdzają się nie tylko w budownictwie, ale także przy pielęgnacji drzew, myciu okien czy malowaniu budynków. To także jeden z ważniejszych elementów wyposażenia straży pożarnej.
Wynajem zwyżki
Jeśli ktoś ma do wykonania jakieś prace na wysokościach, to najlepszym wyjściem będzie podnośnik czy innymi słowy mówiąc zwyżka. A skąd w ogóle wziąć taki sprzęt? O, w zasadzie nie ma najmniejszego problemu, bo firm, które świadczą usługi w zakresie wynajmu różnych sprzętów na naszym rynku jest stosunkowo dużo. Czasami jest nawet tak, że takich usługodawców mamy dosłownie na sąsiedniej ulicy, tylko jakoś nie zakodowaliśmy takiej informacji. Nic zresztą w tym dziwnego, ponieważ na co dzień człowiek ma głowę zaprzątniętą własnymi sprawami i jeśli nie jest nam potrzebna jakaś informacja, po prostu jej nie zdobywamy. Gdyby jednak poszukiwania w realu okazały się bezowocne, zawsze przecież można skorzystać z pomocy internetu, wszak w sieci znaleźć można chyba już wszystko.
Wróćmy jednak do zasadniczego tematu niniejszego artykułu, bo nieco odbiegliśmy od meritum. Otóż, podnośnik w niektórych okolicznościach jest wręcz nieodzowny. Mycie czy malowanie elewacji wysokiego budynku, przycinanie konarów drzewa czy naprawa trakcji elektrycznej to tylko przykładowe okoliczności użycia podnośnika. Ale można by tutaj jeszcze podać co najmniej kilka innych. Aż trudno uwierzyć, że kiedyś obywano się bez takich sprzętów.